راهنمای خرید عروسی

تمام آنچه که باید در مورد آبکاری نقره بدانید!

تمام آنچه که باید در مورد آبکاری نقره بدانید!

آبکاری نقره و کاربردهای آن

آبکاری نقره به دلایل مختلفی انجام می شود ولی بطور کلی به دو دسته آبکاری نقره تزئینی و صنعتی تقسیم می شود. موارد تزئینی برای زیبایی قطعه مثل انواع آینه و شمعدان و … استفاده می شود. از نقره در صنعت به منظور افزایش رسانایی قطعات مسی یا آلومینیم ی استفاده می شود. همچنین نقره بر روی انواع پیچ ها با هدف افزایش روانکاری استفاده می شود. در ادامه همراه ما باشید تا مفهوم آبکاری نقره را درک کرده و با انواع آبکاری نقره و کاربردهای آن آشنا شوید.

آبکاری چیست؟

آبکاری یا پوشش کاری یا روکش کردن فرایندی است که به منظور جلوگیری از فرایند اکسیداسیون، سایش، افزایش مقاومت سطحی، یک لایه از فلزات و یا غیر فلزات روی فلزات یا غیر فلزات دیگر قرار می گیرد. از مهمترین دلایل آبکاری هزینه مناسب استفاده از آن می باشد.

آبکاری نقره چیست

آبکاری نقره چیست

آبکاری نقره چه کاربرد هایی دارد؟ 

  • آبکاری نقره در پزشکی کاربرد بسیار گسترده ای دارد. زیرا با آبکاری نقره دستگاه ها هم از خود دستگاه محافظت می شود و هم خاصیت ضد باکتریایی نقره نیز اثر می کند و آنجا که نقره سمیت بسیار کمتری دارد استفاده از آن در پزشکی مورد تایید است.
  • از این فرآیند برای بازگرداندن برق و درخشش اولیه ظروف نقره ای نیز استفاده می شود همچنین برای آبکاری جواهرات کهنه نیز از نقره می توان استفاده کرد حتی می توان برای روکش قاشق ، چنگال قاب عکس لوازم دکوری و … نیز از روکش های نقره استفاده کرد.
  • می توانید از این روش برای بازگرداندن برق و درخشش اولیه ظروف نقره ای استفاده کنید. به علاوه بیشتر فلزات سخت مانند آینه و شمعدان برنج ، شمعدان مسی ، آینه و شمعدان برنز و نیکل را می توانید با نقره آبکاری کنید. البته این ماده روی فلزات نرم مانند پلوتونیم و سرب کار نخواهد کرد.
آینه و شمعدان آبکاری نقره

آینه و شمعدان آبکاری نقره

مجموعه کاخ عروس درتولید آینه و شمعدان از آبکاری نقره استفاده کرده و درخشش و براقی آن را در نمونه کارهای ما را در اینجا میتوانید مشاهده کنید.

آبکاری نقره به چند روش انجام می شود؟

آبکاری نقره روش های متداولی دارد مانند روش بشکه و روش رک در ادامه با ما همراه باشید تا با آن ها آشنا شوید.

آبکاری نقره به روش بشکه

در صورت داشتن قطعات کوچک زیاد، از این روش استفاده کنید. قطعات به داخل مخزن بشکه ای شکل ریخته می شود که از یک ماده غیر رسانا تشکیل شده است. این بشکه در داخل محلول الکترولیتی یون های نقره ای غوطه ور می شود ، سپس هر قطعه ارتباط دو قطبی با یکدیگر برقرار می کند. این منجر به کارایی آبکاری بالاتر و یکنواخت تر می شود.

آبکاری نقره به روش رک

یک قطعه با استفاده از پیچ یا قلاب به قفسه وصل می شود. قفسه سپس قسمت فلزی را درون یک محلول یونی فرو می برد. پیچ ها جریان الکتریکی را هدایت می کنند که یون های نقره را بر روی محصول قرار می دهد. اگر با قطعات بزرگتر و ظریف تری کار می کنید با این استراتژی پیش بروید.

انواع آبکاری نقره 

آبکاری نقره مدل های متفاوتی دارد که در ادامه به توضیح هرکدام می پردازیم.

آبکاری صنعتی

آبکاری صنعتی روکش مقاومی در برابر خوردگی ایجاد می کند که می تواند روی آلیاژهای فولادی ، آلومینیومی ، مس ، برنز و فولاد ضد زنگ استفاده شود. به دلیل خاصیت هدایت الکتریکی و لحیم بودن عالی ، آبکاری با نقره اغلب روی قطعات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.گاهی از آن به عنوان روکش تقویتی بر روی چرخ دنده ها استفاده می شود. آبکاری صنعتی معمولاً از نظر ظاهری مات یا نیمه روشن است.

آبکاری تزئینی نقره

برای آبکاری جواهرت که به آبکاری تزئینی نقره مشهور است معمولا مقداری از فلزات دیگر مانند آنتیموان ، سولفور ،بیسموت یا سلنیوم به محلول الکترولیت اضافه می شود تا درخشش و جلوه بیشتری به آنها همچون ابکاری طلا بدهد.

ماندگاری آبکاری نقره چقدر است؟

نتیجه آبکاری با نقره  دائمی است و سطح آبکاری شده هرگز دچار پوسته پوسته نخواهد شد. با این حال اگر فلز آبکاری شده یک تکه جواهر باشد از بین رفتن روکش آن به میزان سایش و اصطکاک آن با اجسام دیگر و البته مقدار آبکاری انجام شده بستگی دارد. به همین ترتیب اگر آن را بیش از حد صیقل دهید روکش  آن تحت تاثیر قرار می گیرد اما نگران نباشید چون می توانید بارها و بارها آنرا آبکاری کنید. شما می توانید جواهرات یا هر وسیله دیگری که با نقره آبکاری شده است را پولیش بزنید تا درخشش و صافی آنرا به حداکثر برسانید. ولی اگر شی مورد نظر را خیلی شدید و بطور مداوم پولیش بزنید آبکاری آن سریع تر از بین خواهد رفت.

مطالب پیشنهادی :

10 تا از مهم ترین ویژگی و مزایای برنز

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.