تعریف کامل آلیاژ زاماک و کاربرد آن در تولید آینه و شمعدان

اگر تاکنون سابقه خرید آینه و شمعدان از جنس آلیاژ را داشته باشید احتمالا با آلیاژ زاماک آشنایی شده اید. آلیاژی که در تولید سرویس کامل آینه و شمعدان شهرت خاصی دارد. به همین جهت در این مقاله، تلاش خواهیم کرد تا شما را با این آلیاژ و کاربردها و دلایل استفاده از آن در تولید شمعدان ها و آینه ها  آشنا کنیم. مطالعه این مقاله راهنمای بسیار خوبی برای خرید سرویس کامل از آلیاژ زاماک به شما ارائه خواهد داد.

فهرست مطالب

آلیاژ زاماک چیست؟

زاماک نوعی آلیاژ بر پایه عنصر روی است که معمولا در قطعات تحت فشار استفاده می شود. حدوداً ۹۵% ترکیب این آلیاژ از روی، ۴% از آلومینیوم و 1% از مس تشکیل شده است. این آلیاژ با توجه به نقطه ذوب پايين و سياليت مناسبی که دارد، یک آلیاژ مناسب برای ریخته گری یا آبکاری است.به همین دلیل برای ساخت سرویس میز و آینه از آلیاژ زاماک استفاده می شود. این آلیاژ به دلیل ظاهر زیبایی که دارد، از آن در ساخت قطعات تزئینی مانند اسباب بازی ها و برخی زیورآلات و آینه شمعدان و … (در ادامه کامل توضیح داده ایم ) نیز استفاده می شود.

آلیاژ زاماک

عناصر اصلی تشکیل دهنده آلیاژ زاماک به ترتیب درصد تشکیل دهندگی 

عناصر اصلی آن روی – آلومینیوم – مس – منیزیم – آهن – سرب – قلع می باشد. مهم­ترین قابلیت آلیاژ روی حفظ و دقت ابعادی می­ب اشد که از آن در صنایع مختلف جهت جلوگیری از خوردگی (گالوانیزه) مورد استفاده قرار می­گیرد.

اثرات عناصر موجود در آلیاژ زاماک

روی

هرچقدر میزان این آلیاژ بیشتر باشد استحکام بیشتر می­شود و همچنین مقاومت به خوردگی نیز افزایش می­یابد. 90% عنصر تشکیل دهنده آلیاژ زاماک روی می­باشد.

آلومینیوم

این عنصر باعث افزایش استحکام کششی، مقاومت به خزش، استحکام به ضربه (در اصطلاح چکش خوار بودن) و سختی بر روی روی می­ شود و میزان این آلیاژ در زاماک در حدود 4% می­باشد.

مس

مس در این آلیاژ دو اثر مهم ایجاد می­نماید؛ افزایش استحکام کششی، خزشی و سختی و همچنین افزایش مقاومت به خوردگی. میزان مس موجود در آلیاژ زاماک چیزی در حدود 1% می­باشد.

منیزیم

این عنصر سختی را افزایش می­دهد، اکسیژن زدایی در مذاب می­نماید، مقاومت به خوردگی را افزایش می­دهد.

کاربرد زاماک چیست و کجا از آن استفاده می شود؟!

کاربرد زاماک در قطعاتی است که تحت فشار هستند مانند دستگیره در اتومبیل ها،  درب وپنجره و آینه و شمعدان و … . همچنین به دلیل داشتن نقطه ذوب پایین این آلیاژ برای ریخته گری مناسب بوده و با توجه به زیبایی که دارد در قطعات تزئینی دیده می شود. همچنین از این آلیاژ دردسته های شیر آلات، کابینت ها و دستگیره های انواع درب استفاده می شود. علاوه بر این نوع کاربردها، به دلیل ظاهر زیبایی که این آلیاژ دارد، از آن در ساخت قطعات تزئینی مانند اسباب بازی ها و برخی زیورآلات و بدلیجات و شمعدان ها نیز استفاده می شود. همچنین این آلیاژ در صنایع مکانیکی و الکتریکی و اتومبیل سازی به عنوان پوشش های مقاوم به خوردگی (گالوانیزه) مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه آینه و شمعدان های آلیاژ زاماک کاخ عروس را مشاهده خواهید کرد.

خصوصیات آلیاژ زاماک

از اولین خصوصیات این آلیاژ می توان به سختی آن اشاره نمود به حدی که شاید این سختی از بعضی برنج ها هم بیشتر باشد.

چقرمگی ( سفتی ) این آلیاژ بسیار چشمگیر بوده، مقاومت به اکسیداسیون آن زیاد و همچنین از دامنه انجماد بالایی برخورد دار است

زاماک خواص مکانیکی خوبی دارد و آلیاژی است که از زیبایی خاص خود بهره مند است.

دلایل استفاده از آبکاری در آینه و شمعدان آلیاژ زاماک

یکی از کاربردهای اساسی آبکاری در زیبا سازی سطح فلزات می باشد. به علت نرم بودن فلزات گران بهایی مانند طلا از آن نمی توان در بخش های مقاومتی سازه ها استفاده کرد برای لوکس سازی و زیبا کاری از آبکاری طلا بر این قسمت ها استفاده می کنند. همچنین در ساخت و تزیین ساعت به وفور از این فرایند برای زیبا سازی استفاده می شود.از نمونه زیباسازی توسط آبکاری، به آبکاری در طراحی آینه و شمعدان ها و بدنه خودروها می توان اشاره کرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!