روش های موثر تمیز کردن وسایل منزل

یک خانم کدبانو همیشه راه حلی برای تمیز کردن وسایل منزل در سر دارد. در واقع هرکسی برای تمیز کردن، راهکار و تجربه خود را دارد و به روش خودش تمیزکاری می‌کند. البته اینکه روش شما کم زحمت تر اما پرفایده‌تر باشد خیلی مهم است. اینکه سریع‌تر به نتیجه دلخواه برسید و کمتر خسته شوید، بهترین حالت است. در این آموزش قصد داریم تا راه های ساده تمیزکاری برای ضروری ترین وسایل منزل را به شما عزیزان آموزش دهیم.

با وبلاگ کاخ عروس همراه باشید.

آیا تمیز کردن وسایل خانه رمز و رازی دارد؟

بله! رمز و راز اصلی تمیز کردن وسایل خانه چیدن برنامه‌ای منظم می باشد. مجموعا تمیز کاری خانه را باید مانند هر کاری بدانید که نظم و انضباط حرف اول را می‌زند. به عبارت دیگر، برای تمیزکاری و پاک کردن وسایل خانه باید از یک رویه مناسب استفاده کنید. هر یک از وسایل خانه به طریق خاص باید تمیزکاری کنید تا به آن ها آسیب وارد نکنید. در ادامه ما وسایل خانه را به سه دسته تقسیم کرده ایم و نحوه ی تمیزکاری هرکدام را بیان کرده ایم با ما همراه باشید.

تمیز کردن وسایل خانه

روش تمیز کردن وسایل چوبی

علاوه بر همیشه تمیزکردن وسایل چوبی باید دقت بیشتری داشته باشید تا خراب نشوند و درخشندگی طبیعی خود را حفظ کنند.  وقتی بحث خرید مبلمان و آینه و میز کنسول و میز تلویزیون و … به میان می آید، افراد تمایل دارند که مدلی را انتخاب کنند که تمیز کردن آن آسان تر باشد؛که در ادامه به شما توضیح داده ایم.

گام اول در براق کردن و تمیز کاری وسایل چوبی

در اولین گام برای برق انداختن لوازم چوبی گردگیری آن هاست. از یک پارچه بدون پرز یا ماهوت پاک کن استفاده کرده و گرد و غبار نشسته بر روی سطوح چوبی را پاک کنید. فراموش نکنید که استفاده از پارچه های زبر سطح چوبی مورد نظر شما را خراش خواهد داد پس آن ها را فراموش کنید. در مرحله ی دوم بهتر است ابتدا جنس چوب یا روکش چوب محصول را مشخص کنید در غیر این صورت ممکن است به وسیله ی چوبی شما آسیب برسد. استفاده از یک دستمال نمدار برای تمیزکردن تمام وسایل چوبی و ام دی اف بهترین گزینه است.

تمیز کردن وسایل خانه
تمیز کردن کاغذهای روی وسایل چوبی

تمیز کردن کاغذهای چسبیده به وسایل چوبی

اگر کاغذی به لوازم چوبی منزل شما چسبیده است و مایلید آن را بکنید هیچ وقت با یک چاقو یا تیغ اینکار انجام ندهید. چرا که با این روش به وسایل چوبی شما آسیب وارد می شود. در چنین مواقعی می توانید از روغن های مایع کمک بگیرید به این صورت که چند قطره روغن روی کاغذ ریخته و مقداری صبر کنید سپس با پارچه نرمی ،مالش دهید و این عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب کنده شود.

روش تمیز کردن وسایل فلزی خانه

وسایلی همچون شیرآلات و ظروف تزئینی از جنس فلز برنز و فلز برنج و فلز آلومینیوم ممکن است در اثر رطوبت و اکسیژن هوا دچار تیرگی یا تغییر رنگ شود و همین امر باعث می شود تا درخشندگی و زیباییشان را از دست بدهند. برای براق کردن فلزاتی مانند فلز مس و فلز برنج و فلز برنز می توانید با مقداری سرکه و آب گرم سطح مورد نظر را شست و شو دهید اما قبل از آن بدانید اگر وسیله ی شما روکشی شده یا آبکاری شده است بهتراست تمیزکاری را با یک دستمال مرطوب انجام دهید. 

تمیز کردن وسایل فلزی در خانه

تمیز کردن وسایل فلزی  تزئینی حساس 

در واقع وسایلی مانند ظروف برنجی و ظروف مسی و یا آینه شمعدان برنجی که برای زیباسازی آن از آبکاری نقره استفاده می شود ممکن است نسبت به سایر مواد واکنش نشان دهد در نتیجه پیشنهاد ما این است که به تمیزکاری با آب و دستمال اکتفا کنید. یا سری به مقالات آموزشی ما بزنید.

آموزش تمیز کردن آینه شمعدان برنجی 

نگهداری آینه شمعدان نقره 

تمیز کردن دیوارها 

برای دیوار هایی که داررای رنگ روغنی هستند به چه صورت عمل کنیم ؟

  • آب‌ گرم به اندازه یک سطل، یک‌ دوم‌ پیمانه‌ بوراکس‌(BORAX) ، یک ‌دوم‌ قاشق‌ مرباخوری‌ مایع‌ ظرفشویی‌ و یک‌ قاشق‌ غذاخوری‌ آمونیاک؛ حین‌ استفاده‌ از محلول‌ حتماً دستکش‌ بپوشید. (بوراکس‌ را می ‌توانید از مغازه‌های‌ مواد شیمیایی‌ – بهداشتی‌ تهیه‌ کنید.)
  • مخلوط‌ یک ‌پیمانه‌ آمونیاک، یک‌چهارم‌ پیمانه‌ جوش‌ شیرین‌ و یک‌ دوم‌ پیمانه‌ سرکه‌ در یک‌ سطل‌ آب‌ داغ‌ نیز فرمول‌ دیگری‌ برای‌ تمیز کردن‌ سطح‌ دیوارهای‌ رنگ‌ روغنی‌ و یا کاشی‌ و سرامیک‌ است.
تمیز کردن وسایل خانه

روش های تمیز کردن وسایل برقی

خرید وسایل برقی بسیار هیجان انگیز است اما بعد از مدتی گرد و خاک و لکه های مختلف روی بدنه و یا داخل دستگاه الکترونیک ایجاد می شود و این وسایل نیاز به تمیزکاری و پاک سازی مداوم دارند. برای تمیز کردن وسایل برقی باید روشی را انتخاب کنید که به کار آیی و عملکرد دستگاه شما آسیب نرساند و آثار بدی برای سلامتی شما نداشته باشد.

5 مورد مهم قبل از تمیز کردن لوازم برقی که باید بدانید

  • پیش از تمیز کردن لوازم برقی خود حتماً از عدم اتصال آن با برق مطمئن شوید.
  • قبل از شست وشو وسیله بروشور و دستورالعمل دستگاه خود را به دقت مطالعه کنید و به نکاتی که در آن ذکرشده توجه داشته باشید.
  • برخی از لوازم برقی و قطعات آن را می توانید در ماشین ظرف شویی شسته و خشک نمایید. پیش از انجام هر عملیاتی دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید.
  • از رساندن آب یا هر مایع دیگری به موتور لوازم برقی خود جدا خودداری کنید.
  • پیش از استفاده از هر محلولی برای تمیز کردن لوازم برقی مطمئن شوید که برای جنس پلاستیک یا فلزی لوازم شما خطر و یا آسیبی به همراه نداشته باشد.
روش های تمیز کردن وسایل برقی

نکات مهم پاک کردن وسایل برقی

برای جرم گیری لوازم برقی از اسفنج نرم و پارچه ی میکرو فایبر استفاده کنید و هرگز از پدهای تمیزکاری استیل استفاده نکنید، زیرا سبب خط افتادن روی دستگاه می شود. از پدهای شستشوی پلاستیکی برای لکه های سخت استفاده کنید. برای تمیز کردن وسایل برقی سفید و از بین بردن رنگ زرد آن، سفیدکننده، جوش شیرین و آب گرم را با هم مخلوط کنید و ابر یا اسفنج تمیز را به محلول آغشته کنید و روی وسیله برقی و 10 دقیقه صبر کنید. پس از ده دقیقه وسیله را به خوبی با اسفنج تمیز مرطوب خوب پاک کنید و بگذارید در معرض هوا خشک شود.

گردگیری وسایل خانه

همیشه نباید تر باشد، گاهی هم گردگیری خالی کنید

همانطور که می دانید خیلی از وسایل خانه نباید خیس شوند. به عنوان مثال اگر بخواهید قفسه کتاب‌ها و کتاب‌های داخل آن را تمیز کنید چه باید کرد؟ سعی کنید یک گردگیر با کیفیت و پرحجم داشته باشد و به آرامی گرد و خاک را از روی سطوح مورد نظر خود پاک کنید.

برای تمیز کردن خانه اصلا نترسین!

اگر تمیز کردن وسایل خانه را مانند یک روند روتین و سیستماتیک ببینید، هم از انجام آن واهمه نخواهید داشت، هم خانه‌ای تمیز برای پذیرایی از مهمان دارید. سعی کنید تمیزکاری و نظافت وسایل منزل را به صورت روزانه یا هفتگی انجام بدهید. تلنبار کردن کارها برای یک شب یا چند روز هم شما را خسته می‌کند و هم خانواده را آزار می‌دهد. داشتن لوازم مناسب برای تمیزکاری اهمیت بسیاری دارد. تنها به یک دستمال و شیشه پاک کن اکتفا نکنید. هرچه وسیله بهتری داشته باشید، خانه تمیزتری و دکوراسیون منزل تان چشم گیر تر خواهید داشت.

وسایل های مناسب تمیز کاری خانه
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه

اطلاعیه مهم پایان سال

با آرزوی ایامی خوش برای شما با توجه به تعطیلی تیپاکس سفارشات از بیستم فروردین به بعد ارسال خواهد شد

ضمنا با توجه به نوسان تمامی قیمتهای سایت تا بروزرسانی کامل نامعتبر هست

لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید.

با تشکر       تیم فروش کاخ عروس

1401/12/27