خانه داری, لوازم عروس

خرید آینه و شمعدان برای سفره عقد و سفره هفت سین وهر آنچه که باید درمورد آن بدانید.

آینه شمعدان قلمزنی برنجی طرح مسجدی

یکی از اجزای اصلی و مهم سفره های عقد ایرانی آینه و شمعدان است. که در سفره هفت سین نیز حائز اهمیت هست.جالب است بدانید ، که فلسفه آینه و شمعدان در سفره عقد ریشه در آیین زرتشت و ایران باستان دارد.

زرتشتیان معتقد بودند که آیینه در سفره عقد نماد روشنایی و شمعدان در دو طرف آن نماد آتش و گرما است. که همانند دو سرباز از زندگی عروس و داماد محفاظت می کند.حتی چیدمان آینه و شمعدان در سفره عقد نیز دارای اصول و قواعدی است. به این صورت که آینه و شمعدان باید مقابل عروس و داماد گزاشته شود.و جوری تنظیم شود که عروس و داماد بازتاب چهره یک دیگر را در آن ببینند.که این امر باعث می شود که زوج دل هایشان نسبت هم به صافی و زلالی آینه و پیوند عقدشان به روشنایی و گرمی آتش درون شمعدان ها باشد.

در سفره هفت سین نیز آینه و شمعدان قرار می دهند. چون آینه را نماد روشنایی و شمعدان ها را نماد نور و گرما می دانستند.عده محدودی از مردم  بر این باور بودند که روشن کردن شمع به تعداد اعضای خانواده باعث روشنگری و شادی  بین اعضا می شود.

انواع آینه و شمعدان

آینه و شمعدان معمولا از نظر جنس و مدل و…در دسته های مختلفی قرار میگیرند.که در ادامه به توضیح هرکدام میپردازیم.

در خرید آینه و شمعدان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

جنس 

جنس آینه و شمعدان خیلی مهم است و در قیمت و زیبایی آن هم تاثیر به سزایی دارد.جنس آینه و شمعدان ها معمولا طلا،نقره،برنز(برنج)،چوبی،استیل،کریستال،تلق(پلاستیک)است.کسانی که می خواهند آینه و شمعدان را از بهترین اتفاق زیبای زندگیشان به یادگار داشته باشند. بهتر است نقره یا برنز تهییه کنند چون با هر بار آبکاری مثل روز اولشان می شود.و امکان اینکه شکسته شوند کمتر است و همچمبن می توانند به عنوان میراث خانوادگی  به نسل های بعدی منتقل کنند.در صورتی که آینه و شمعدان های تلق یا کریستال به مرور زمان کدر خواهند شد و احتمال شکسته شدنشان هم زیاد است.

مدل 

بهتر است هنگام خرید آینه وشمعدان به کارایی و محل قرارگیری و یا حتی متراژ خانه نیز توجه کنید.و با توجه به این فاکتور ها مدل آینه و شمعدان را مشخص کنید. برای مثال کسانی که خانه بزرگ تری دارند  ترجیح می دهند هنگام خرید آینه شمعدان را با یک کنسول ست کنند و درراه رو یا  پذیرایی قرار دهند. پس بهتراست از آینه شمعدان های مدل بزرگتر که جلوه زیبا تری دارند استفاده کنند. عده ای هم به دلیل کمبود فضا از آینه شمعدان های کوچک تر و ظریف تر برای میز خاطره و… . استفاده می کنند،و همین طور کسانی هستند که با توجه به دیزاین خانه و سلیقه شخصی خود  آینه را جداگانه در ویترین و شمعدان ها را روی میز غذا خوری می گذارند.

قیمت آینه و شمعدان

همانطور که می دانید…!

هر محصولی با توجه به جنس یا حتی وزنش قیمت های متفاوتی دارد.آینه شمعدان نیز از این معقوله مستثتا نیست.آینه شمعدان های نقره یا طلا به علت این که به نرخ روز و با توجه به وزنش محاسبه می شود از قیمت بالا و زیبایی چشم نوازتری برخوردار است.

رنگ 

رنگ آینه و شمعدان در اصل بسته به سلیقه فرد دارد.ولی پیشنهاد ما این است که از آینه شمعدان هایی استفاده کنید که رنگ ثابت باشند. برای مثال آینه و شمعدان های نقره ، برنز، استیل،چون رنگشان به مرور زمان تغییر نمی کند و با یک آبکاری مثل روز اول زیبا می شوند.

ضمانت

اگر قصد دارید آینه و شمعدان هایی بگیرید که قیمتی و جلوه عتیقه مانند داشته باشد. مسلما باید از جایی بگیرید که ضمانت داشته باشد تا با اطمینان بیشتری خرید کنید.در صورتی که ساکن مشهد هستید پیشنهاد ما کاخ عروس هست.کاخ عروس یکی از مطمئن ترین و قدیمی ترین فروشگاه های آینه و شمعدان در سطح مشهد است . و یکی از اهداف اصلی آن اطمینان خاطر و ارائه بهترین محصولات از نظر کیفیت و…به مشتریان است.کاخ عروس این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده است .که در صورت اطلاعات بیشتر یا اطمینان از کیفیت محصول اگر ساکن مشهد هستند. به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنند و سوالات خود را بپرسند.یا اگر در شهر های دیگر هستند به صورت مجازی کسب اطلاعات کنند و در نهایت با اطمینان خاطر خرید کنند.

چرا برای سفره های عقد باید آینه و شمعدان بگیریم؟

خرید آینه شمعدان سفره عقد

هنوز که هنوزه رسم و رسومات قدیمی  پا بر جا مانده و یکی از مهم ترین اجزای سفره عقد ما ایرانی ها همان آینه و شمعدان است. که جزء اولین خرید های هر عروس دامادی محسوب می شود. و معمولا خرید آن را با شوق ذوق زیادی انجام می دهند.

البته کسایی هستند که هزینه و زمان زیادی را برای خرید و تهییه سفره عقد صرف نمی کنند .آن ها ترجیح می دهند که آن را کرایه کنند و خوشبختانه اکثر سفره عقد های استیجاری دارای آینه و شمعدان هستند. عده ای نیز آینه و شمعدان هایی که میراث خانوادگیشان هست که نسل به نسل منتقل شده را در سفره عقد قرار می دهند و اکثرا عتیقه و از جنس نقره می باشند.

برای سفره عقد چه نوع آینه و شمعدانی مناسب است؟

نمی توان تعیین کرد که برای سفره عقد صرفا چه نوع آینه و شمعدانی مناسب است، بسته به سلیقه ،دیزاین و دیگر اجزای سفره عقد می توان سایز و رنگ و جنس و اینجور موارد را مشخص کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.