راهنمای خرید عروسی

درباره ی هنر منبت کاری چه می دانید؟

هنر منبت کاری ایرانی

یکی از ظریف ترین هنرهای ایران منبت کاری می باشد. با استفاده از این هنر با تلفیق حوصله و دست هنرمندان محصولاتی با ارزش خلق می شد. استادان هنر منبت کاری با استفاده از ابزار فلزی ذهنیات خود رار با نقوش اسلیمی و …. روی چوب کنده کاری می کنند. اگر می خواهید با این هنر و صنایع دستی که از این هنر به دست می آید آشنا شوید در ادامه مقاله با نویسندگان کاخ عروس همراه شوید.

هنر منبت کاری چیست ؟

هنر منبت کاری ، یکی از هنرهای اصیل و خاص ایران می باشد که توانسته چشم هر انسان با ذوق و هنر دوستی را در سراسر جهان، به خود خیره کند. منبت کاری ،جزو صنایع دستی ایران محسوب می‌شود و نوع اصیل و نفیس آن، به وسیله‌ی کنده‌‌کاری و حکاکی بر روی چوب  طبیعی و توسط هنر دست انسان صورت می‌گیرد. به بیانی دیگر باید گفت، نوع اصلی منبت کاری،این است که نقوش بر روی چوب و توسط دست ساخته می‌شود، نه به وسیله‌‌ی ماشین و نه بر روی وسیله‌ای به غیر از چوب طبیعی! در ادامه این محتوا قصد داریم راجع به این هنر ارزشمند و با اصالت ایرانی، بیشتر با شما سخن بگوییم و به معرفی آن بپردازیم.

منبت کاری روی چوب

چوب مورد استفاده در منبت کاری

بهتر است بدانید چوبی که مورد استفاده قرار می گیرد باید بتواند استحکام و زیبایی خود را  هنگام کنده کاری حفظ کند پس لازم است تا در انتخاب چوب سختگیرانه تر عمل کرد. چوب استفاده شده باید فشرده و محکم باشد و دقت کنید استفاده از چوب های نرم با بافت نه چندان سخت جایی در منبت کاری ندارد. در این قسمت یکسری از چوب ها از بقیه کاربرد بیشتری در ساخت اثرهای هنری منبت کاری دارند. چوب های مورد استفاده در منبت کاری شامل موارد زیر می باشد :

  • چوب گردو
  • چوب گلابی
  • چوب چنارف نارون
  • چوب راش
  • چوب تبریزی
  • چوب نراد یا سفید روسی

ویژگی انواع چوب های منبت کاری 

  • منبت کاری بر روی چوب و سازه های بسیار دقیق و ریز است مثل : چوب گلابی، شمشاد و عناب که بسیار مناسب این کار هستند. چوب ازاد از نظر ساختار و تراکم بسیار محکم و سخت است اجرای منبت بر روی این چوب بسیار مشکل هست ولی چنانچه به دنبال ساخت یک کار ماندگار هستید و تجربه خوبی در منبت کاری دارید پیشنهاد می شود که یک بار منبت بر روی این چوب را امتحان کنید.
  • چوب نراد یا سفید روسی چوب نرم و سبک برای منبت کاری است این چوب در همه استان های کشور فراگیر نیست به همین منظور حتی در گذشته کم تر کسی اجرای منبت بر روی این چوب را می پذیرفت.
  • چوب های بلوط، راش و گردو از پرمصرف ترین چوب ها در منبت هستند بعضی منبت کارها حتی بر روی پوست درخت هم مربع اجرا می کنند. البته برای اجرای این سبک از منبت باید تجربه بسیار زیادی استادان داشته باشند.
انواع چوب منبت کاری

منبت کاری خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اصولا کار منبت باید بی عیب و نقص باشد.موارد زیادی از جمله : جنس چوب، صاف بودن چوب،انتخاب طرح ، اجرای طرح، رنگ زمینه و رنگ طرح در اصالت منبت نقش دارند.سعی کنید چوبی که انتخاب میکنید دوام بالایی داشته باشد تا اثر منبتی که خلق میکنید بی عیب و نقص باشد.

توجه کنید که چوب مورد استفاده چوب باخته نباشد.

چوبی که موجودات ریز و ذره بینی در آن لانه کرده باشند و به عبارت دیگر پوسیده یا در حال پوسیدن باشد چوب باخته می گویند. پس توجه کنید که چوبی که با آن اثر هنری ساخته شده است چوب باخته و در حال پوسیدن نباشد.

بر روی اثر منبت کاری شده لایه محافظتی زده شده باشد

هنرمندان منبت کار برای حفظ اثر هنری چوبی خود پس از اتمام کار از لایه های محافظتی جهت حفظ چوب از مواردی که باعث پوسیدگی آن می شود استفاده می کنند. توجه کنید که تمام قسمت های اثر هنری به لایه محافظتی آغشته شده باشد.

هرگونه فضا و سوراخی در چوب باید از جنس خود چوب پر شود.

در صورتی که فضاهایی از اثر هنری چوبی دچار خلل و فرجی باشد هنرمند باید با موادی از جنس خود چوب مانند خاک اره، آن فرورفتگی ها و سوراخ ها را پر کند.

چوب هایی که برای هنر منبت کاری مناسب است شامل چوب: راش، افرا، شمشاد، گلابی و گردو می باشد. می توانید قبل از خرید محصول مورد نظر خود، از هنرمند یا فروشنده درباره نوع چوب کار شده در محصول هنری اشان سوالاتی بپرسید.

پرداخت اثر منبت کاری شده به صورت کامل انجام گرفته باشد.

پس از انجام منبت کاری باید اثر هنری چوبی را به کمک سوهان و سنباده کاملاً پرداخت و سطوح را نرم و یکدست  و صاف نمود. در غیر این صورت ممکن است قسمت های تیز و برنده که روی چوب در پی شکل دهی طرح و نقش ایجاد شده، آسیب‌های احتمالی را به دنبال داشته باشد.

محصولات منبت کاری 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.