راهنمای خرید عروسی

چه وسایلی در سفره عقد می گذارند و دلیل آن چیست؟

چه وسایلی در سفره عقد می گذارند و دلیل آن چیست

سفره عقد تشکیل شده از عناصری است. که هر کدام از این عناصر نمادی از جلوه های اخلاقی و معنوی می باشد.در زمان های نچندان دور رسم بر این بود که خانواده داماد وسایل سفره عقد را تهییه می کردند . و هنگام مجلس بله برون به خانه عروس می بردند. و خانواده عروس فقط وظیفه چیدن سفره را بر عهده داشتند.

اکنون نیز این سفره را که نماد تشکیل خانواده و زندگی مشترک است در مجالس عقد پهن می کنند و عروس و داماد بر سر سفره می نشینند و خطبه عقد جاری می شود.

هر یک از اجزای این سفره دارای معنی خاصی می باشد و به نیت خاصی گزاشته می شود.در ادامه به توضیح معانی هر یک از این اجزا می پردازیم.

چه وسایلی در سفره عقد می گذارند و دلیل آن چیست

وسایل سفره عقد عروس

سفره عقد یک پارچه است که بنا به سلیقه و ذوق طراح انتخاب و پهن می شود.سپس تمام وسایل مربوطه روی آن چیده می شود که هرکدام دارای معنی و سمبل خاصی می باشد.

جانماز

جانماز نماد پای بندی عروس و داماد نسبت به اصول دینی و مذهبی است.جانماز هایی که بر سر سفره عقد قرار می دهند معمولا از جنس ترمه و آستر ساتن یا پارچه مخمل در طرف دیگرش می باشد. بر سفره عقد جا نمازی از جنس ترمه با آستر ساتن خوش رنگ یا مخمل سفید قرار می دهند و روی آن را با نخ های براق سوزن دوزی می کنند.

قرآن

قرآن در سفره عقد سمبل ایمان و عقیده زوج و تایید شدن وصلت از سوی خداوند و درخواست برکت الهی است. معمولا قرآن را در سفره عقد بالای جانماز و رو به روی آینه قرار می دهند.

عروس -قرآن برای سفره عقد

تخم مرغ

تخم مرغ از زمان های گذشته ازتا الان در سفره عقد گذاشته می شود.تعداد تخم مرغ ها به نیت پنجتن ،دوازده امام(ع) و چهارده معصوم(ع) معمولا بین پنج ، دوازده یا چهارده عدد می باشد.جالب است بدانید تخم مرغ نماد تولد و استمرار نسل می باشد و به نیت ادامه حیات زن و مرد و بچه دار شدن آن ها در سفره عقد گزاشته می شود.

آینه و شمعدان

آینه و شمعدان یکی از مهم ترین وسایل سفره عقد می باشد و معمولا در بالای سفره عقد قرار می گیرد و به گونه ای تنظیم می شود که رو به روی عروس و داماد باشد و عروس و داماد تصویر خود را در آن ببینند که این عمل به این دلیل است که عروس و داماد با دیدن هم در آینه دلهایشان نسبت به هم صاف و زلال مثل آینه شود.

در دو طرف آینه شمعدان هایی از جنس نقره ، برنج (برنز) و یا کریستال با شمع های سوزان قرار داده شده که نماد آرزوی گرمی و روشنی برای پیوند عروس و داماد می باشد.

آینه و شمعدان لاله قلمزنی طرح نقره عروس

آب:

بعضی ها در سفره عقد آب قرار می دادند و معتقد بودند که چون آب نماد پاکی و حیات دوباره می باشد در زندگی زوج نیز باعث صداقت و خلوص می شود.کاسه آب را در قسمتی از سفره قرار می دهند و گاها دو ماهی قرمز در آن می گزارند که نماد زندگی و حیات است،برخی برای زیبایی یا تزئین ترجیح می دهند به جای ماهی از برگ نارنج ، گلبرگ و شمع استفاده کنند.

گردو فندق و بادام

تا حالا دیده اید که در سفره عقد ظرفی حاوی گردو،بادام و فندوق گزاشته اند.جالب است بدانید که فلسفه گزاشتن این آجیل ها در سفره عقد از این قرار است،درخت گردو از طول عمر زیادی برخوردار است . گردو نیز نماد طول عمر عروس و داماد است و نشانه گسترده بودن و توانمندی سفره عروس و داماد می باشد.

تزئین گردو فندق بادام سفره عقد

نقل و سکه

برخی از مردم نقل سه مروارید ، سکه و پولک را در بسته بندی های زیبا قرار می دهند و در سفره عقد می گذارند. نقل در سفره عقد نماد شیرین کامی می باشد و سکه های کوچک طلایی که روی آنه اسم حضرت مهدی(عج) یا “مبارک باد”حک شده است.برای اینکه روزی عروس و داماد افزایش یابد در سفره می گذارند.

نان پنیر و سبزی:

در سفره عقد نان پنیر و سبزی را در ظرفی تزئین شده می گذارند. نان نماد برکت الهی و پنیر نشانگر وسعت روزی و بخت سفید است.سبزی نماد سر سبزی ،سلامتی و خرمی می باشد. سبزی که در سفره عقد می گزارند سبزی خوردن است و شامل نعناع،تره، شاهی،ریحان، ترب و پیازچه می باشد.

تزیین-نون-پنیر-سفره-عقد عروس

میوه:

اکثرا در سفره عقد ظرفی رنگا رنگ از میوه هایی مانند سیب ،انار،موز و… می گزارند.این کار را به این دلیل انجام می دهند که عروس و داماد در زندگی از نعمت ها و مواهب رنگارنگ طبیعی بهرمند شوند.

کاسه شیرینی و نبات

از دیگر اجزای مهم سفره عقد که می توان به آن اشاره کرد نبات زعفرانی اعلا می باشد.نبات نماد آرزوی شیرینی در پیوند عروس و داماد می باشد و معمولا آن را در صدر سفره قرار می دهند.امروزه تزئینات بسیار زیبایی روی شاخه های نبات انجام می شود.

در سفره عقد دو نوع شیرینی خشک و تر گزاشته می شود.اندازه این شیرینی ها باید کوچک و خوش منظرباشد.این شیرینی ها به نیت ایجاد خوشبختی در زندگی زوج در سفره قرار داده می شود.

تزیین-نبات-سفره-عقد

گل:

گل نماد طراوت و شادابی است و به نیت زیبایی پیوند بین عروس و داماد در سفره گزاشنه می شود.همچنین برای تزئین و زیباتر شدن سفره عقد از گل استفتده می کنند.

عسل:

پس از این که خطبه عقد جاری شد و عروس و داماد به هم محرم شدند رسم است که عروس و داماد در دهان هم عسل بگذلرند.این عمل به نیت شیرین کامی در زندگی انجام می شود.

تزیین-جام عسل-سفره-عقد عروس

گلاب:

گلاب در سفره عقد برای معطر کردن سفره می باشد.

کله قند:

هنگامی که خطبه عقد خوانده می شود،دو نفر در اطراف پارچه حریری را روی سر عروس و داماد می گیرن و و یک نفر دیگر برای اینکه عروس و داماد همیشه در زندگی شیرینی و شادی را تجربه کنند دو کله قند یکسان و هم اندازه را روی سر آن ها می سابد.

تزیین-کله قند-سفره-عقد عروس

اسپند:

اسپند از زمان های دور تا الان برای دور کردن چشم بد استفاده می شد.امروزه برای اسپند نیز تزئینات و دیزاین های متفاوتی نیز انجام می دهند.

هزینه و مخارج سفره عقد با چه کسی است؟

در صورتی که عقد در محضر صورت گیرد ،چون اکثر محضر خانه ها سفره عقد دارن پس هزینه آن با هزینه عقد محاسبه می شود.اگر در خانه باشد نیز هزینه اجاره سفره باز هم بر عهده داما می باشد.

برای اننخاب آینه و شمعدان سفره عقد توصیه ما فروشگاه کاخ عروس می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.