سفره عقد یکی از سفره های سنتی ایران و نمادی از عناصر زندگی بخش و تعالی بخش است که پشتوانه ای غنی دارد. در روزگاران قدیم خانواده ی داماد سفره ی عقد را تهیه و در مراسم بله برون به منزل عروس می بردند و خانواده ی عروس وظیفه چیدن و دکوراسیون خانه عروس را بر عهده داشتند. امروزه این سفره که نماد شکل گرفتن خانواده است، را در مراسم عقد می گسترانند و عروس و داماد بر سر آن می نشینند و به خطبه عقد گوش فرا می دهند. اجزای سفره عقد هریک معنایی ویژه و زیبا دارند. در این بخش از مطالب آموزشی کاخ عروس در خصوص اجزا و فلسفه و سایل سفره عقد صحبت خواهیم کرد و هر یک از اجزای آن را برایتان شرح می دهیم.

فهرست مطالب

سفره عقد چیست؟

برای اینکه با وسایل سفره عقد آشنا شوید ابتدا بهتر است بدانید سفره عقد چیست؟ سفره عقد یک پارچه است که بنا به سلیقه و ذوق طراح انتخاب و پهن می شود. سپس تمام وسایل مربوطه روی آن چیده می شود که هرکدام دارای معنی و سمبل خاصی می باشد.

وسایل چیدمان سفره عقد عروس در رسوم ایرانی

در این بخش با وسایل سفره عقد آشنا می شوید و دلیل استفاده از آن ها را توضیح داده ایم.

قرآن سفره عقد

قرآن در سفره عقد سمبل ایمان و عقیده زوج و تایید شدن وصلتاز سوی خداوند و درخواست برکت الهی است. معمولا قرآن را در سفره عقد بالای جانماز و رو به روی آینه شمعدان قرار می دهند.

قرآن سفره عقد

آینه شمعدان سفره عقد

آینه شمعدان یکی از مهم ترین وسایل سفره عقد می باشد و معمولا در بالای سفره عقد قرار می گیرد و به گونه ای تنظیم می شود که رو به روی عروس و داماد باشد و عروس و داماد تصویر خود را در آن ببینند که این عمل به این دلیل است که عروس و داماد با دیدن هم در آینه دلهایشان نسبت به هم صاف و زلال مثل آینه شود. در دو طرف آینه شمعدان هایی با شمع های سوزان قرار داده شده که نماد آرزوی گرمی و روشنی برای پیوند عروس و داماد می باشد.آینه شمعدان سفره عقد

جانماز سفره عقد عروس

جانماز نماد پای بندی عروس و داماد نسبت به اصول دینی و مذهبی است.جانماز هایی که بر سر سفره عقد قرار می دهند معمولا از جنس ترمه و آستر ساتن یا پارچه مخمل در طرف دیگرش می باشد. بر سفره عقد جا نمازی از جنس ترمه با آستر ساتن خوش رنگ یا مخمل سفید قرار می دهند و روی آن را با نخ های براق سوزن دوزی می کنند.

جانماز سفره عقد

تخم مرغ

تخم مرغ از زمان های گذشته ازتا الان در سفره عقد گذاشته می شود.تعداد تخم مرغ ها به نیت پنجتن ،دوازده امام(ع) و چهارده معصوم(ع) معمولا بین پنج ، دوازده یا چهارده عدد می باشد.جالب است بدانید تخم مرغ نماد تولد و استمرار نسل می باشد و به نیت ادامه حیات زن و مرد و بچه دار شدن آن ها در سفره عقد گزاشته می شود.

تخم مرغ سفره عقد

نان پنیر و سبزی

در سفره عقد نان پنیر و سبزی را در ظرفی تزئین شده می گذارند. نان نماد برکت الهی و پنیر نشانگر وسعت روزی و بخت سفید است.سبزی نماد سر سبزی ،سلامتی و خرمی می باشد. سبزی که در سفره عقد می گزارند سبزی خوردن است و شامل نعناع،تره، شاهی،ریحان، ترب و پیازچه می باشد.

نان پنیر سفره عقد

گردو فندق و بادام

تا حالا دیده اید که در سفره عقد ظرفی حاوی گردو،بادام و فندوق گزاشته اند.جالب است بدانید که فلسفه گزاشتن این آجیل ها در سفره عقد از این قرار است،درخت گردو از طول عمر زیادی برخوردار است. گردو نیز نماد طول عمر عروس و داماد است و نشانه گسترده بودن و توانمندی سفره عروس و داماد می باشد.

گردو فدوق بادوم سفره عقد

 

آب در سفره عقد

بعضی ها در سفره عقد آب قرار می دادند و معتقد بودند که چون آب نماد پاکی و حیات دوباره می باشد. کاسه آب را در قسمتی از سفره قرار می دهند و گاها دو ماهی قرمز در آن می گزارند که نماد زندگی و حیات است.

آب سفره عقد

 

عسل در سفره عقد

پس از این که خطبه عقد جاری شد و عروس و داماد به هم محرم شدند رسم است که عروس و داماد در دهان هم عسل بگذلرند.این عمل به نیت شیرین کامی در زندگی انجام می شود.

عسل سفره عقد

کله قند در سفره عقد

در رسوم ایرانی دو نفر در اطراف پارچه حریری را روی سر عروس و داماد می گیرن و و یک نفر دیگر برای اینکه عروس و داماد همیشه در زندگی شیرینی و شادی را تجربه کنند دو کله قند یکسان و هم اندازه را روی سر آن ها می سابد.

کله قند سفره عقد

نقل و سکه

برخی از مردم نقل سه مروارید ، سکه و پولک را در بسته بندی های زیبا قرار می دهند و در سفره عقد می گذارند. نقل در سفره عقد نماد شیرین کامی می باشد و سکه های کوچک طلایی که روی آنه اسم حضرت مهدی(عج) یا “مبارک باد”حک شده است.برای اینکه روزی عروس و داماد افزایش یابد در سفره می گذارند.

کاسه شیرینی و نبات

از دیگر اجزای مهم سفره عقد که می توان به آن اشاره کرد نبات زعفرانی اعلا می باشد. نبات نماد آرزوی شیرینی در پیوند عروس و داماد می باشد و معمولا آن را در صدر سفره قرار می دهند.امروزه تزئینات بسیار زیبایی روی شاخه های نبات انجام می شود. 

گل

گل نماد طراوت و شادابی است و به نیت زیبایی پیوند بین عروس و داماد در سفره گزاشنه می شود.همچنین برای تزئین و زیباتر شدن سفره عقد از گل استفتده می کنند.

هزینه و مخارج سفره عقد با چه کسی است؟

در صورتی که عقد در محضر صورت گیرد ،چون اکثر محضر خانه ها سفره عقد دارن پس هزینه آن با هزینه عقد محاسبه می شود.اگر در خانه باشد نیز هزینه اجاره سفره باز هم بر عهده داماد می باشد.

سوالات متداول درباره ی سفره عقد عروس

 

برای مراسم عقد خرید چه وسایلی بر عهده خانواده عروس است؟
 
ساعت، کت و شلوار، حلقه ازدواج، ست کیف و کمربند، کفش، پیراهن، ست بهداشتی، حوله و چمدان
وسایلی که در لیست خرید عقد وجود داره، چه چیزهایی هستند؟
 
قرآن و جانماز، حلقه ازدواج، آینه و شمعدان، ساعت، لباس عقد و نامزدی، لوازم آرایشی، لباس مجلسی، عطر و ادکلن، چمدان، حوله حمام، سشوار و لوازم برقی، کیف و کفش، چادر مشکی، روسری و شال است.

آیا اسپند در سفره عقد می گذارند؟

بله – امروزه نیز در سفره عقد، دانه های اسپند وجود دارد تا انرژی های بد و چشم شور و… را از زندگی عروس و داماد دور نماید.

وجود سکه در سفره عقد نشانه چیست؟

سکه یکی از نمادهای مال و ثروت است. سکه در سفره عقد نشانه این است که عروس و داماد در زندگی رزق و روزی داشته باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه