تا حالا قانون 10 30 60 به گوشتون خورده؟ از آنجایی که رنگ دکوراسیون منزل تاثیر زیادی بر روحیه و زیبایی منزل شما دارد، رنگ آمیزی اصولی دکوراسیون منزل اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل طراحان داخلی با معرفی قانون 10 30 60 در دکوراسیون داخلی در تلاش هستند تا یک هارمونی چشم نواز و زیبا را برای شما به وجود آورند. اگر شماهم دوست دارید از این قانون سر در بیاورید، با ما در وبلاگ کاخ عروس همراه باشید تا این قانون را از جنبه های مختلف بررسی کنیم. پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

قانون 10 30 60 چیست؟

در واقع قانون رنگ های دکوراسیون، یعنی همان قانون 10 30 60، یک روش سنتی برای استفاده و ترکیب رنگ ها با یکدیگر است. و بهتر است بدانید این قانون تنها مربوط به دکوراسیون داخلی نیست، بلکه شما می توانید از این روش برای طراحی کارت ویزیت، تابلوهای هنری و یا …، استفاده کنید. به طور خلاصه این قانون به این معناست که ما باید 60 درصد فضای اتاق به رنگ اصلی یعنی رنگ غالب بر فضا، 30 درصد رنگ فرعی و 10 درصد برای رنگ شاخص در نظر بگیریم تا یک هارمونی و ترکیب رنگی جذاب به دست آوریم. اما به کارگیری این قانون چندان کار آسانی هم نیست و نیاز به یادگیری برخی اصول دارد که ما در ادامه به آن می پردازیم.

Law 10 30 60

اصول قانون 10 30 60 در منزل

منظور از 10 درصد قانون رنگ ها

رنگ مربوط به عدد 10 با اینکه میزان کمی از دکوراسیون را درگیر می‎کند، اما نقش بسیار پر رنگی در جان بخشیدن و یا بی روح جلوه دادن منزل شما دارد. پس به همین دلیل، این رنگ را خیلی دقیق تر از رنگ اصلی و یا فرعی انتخاب کنید. مثلا اگر رنگ دیوارهای شما طوسی می باشد می توانید با یکسری گلدان های صورتی یا کوسن های زرد منزلتان را روح دار کنید.

منظور از 30 درصد قانون رنگ ها

30 درصد از فضای دکوراسیون اتاق شما متعلق به رنگ فرعی است. رنگ فرعی مکمل و کمک کننده رنگ اصلی است اما این به معنای همرنگ بودن با رنگ اصلی نیست. اتفاقا بهتر است رنگ فرعی را متفاوت از رنگ اصلی انتخاب کنید تا جذابیت دکوراسیون بیشتر شود. معمولا این رنگ در نقاط مورد توجه مانند مبل تک نفره و یا میزهای جلومبلی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال با انتخاب آینه کنسول طلایی برای منزلتان، می‎توان گفت که شما رنگ فرعی دکوراسیون خود را طلایی انتخاب کرده اید!

منظور از 60 درصد قانون رنگ ها

شما دوست دارید که دکوراسیون منزل تان چه احساسی را به شما القا کند؟ در واقع براساس قانون رنگ دکوراسیون منزل، 60 درصد از رنگ فضا باید متعلق به رنگی باشد که در بیشتر سطوح بزرگ دیده شود. مثلا وقتی شما به دکوراسیون به رنگ طوسی علاقه دارید، 60 درصد از فضای اتاق خود را باید به رنگ طوسی اختصاص دهید. به طوری که اگر وارد هر اتاقی شدید، رنگی که بیشتر از همه خودنمایی می کند، همان رنگ مربوط به 60 درصد است!

کاربرد قانون 10 30 60 در خانه

کاربرد قانون 10 30 60 در خانه

همانطور که پیش تر گفتیم، قانون 10 30 60 تنها مربوط به دکوراسیون داخلی نیست و در بخش های مختلف دیگری نیز کاربرد دارد. اما به کار بردن و استفاده از قانون 10 30 60 در دکوراسیون منزل به شما کمک می‌کند تا همه چیز بر مبنای اصول پیش برود. پس نتیجه و خروجی این دکوراسیون شما متناسب با روحیات اعضای خانواده خواهد بود به طوری که باعث آرامش و صمیمیت بیشتر اعضای خانواده می‌شود. این قانون می‎تواند در تمام بخش های منزل یعنی سالن پذیرایی، اتاق خواب و یا آشپزخانه اجرا شود.

نحوه به کارگیری قانون 10 30 60 دکوراسیون داخلی

خب حالا وقت این رسیده است که یاد بگیریم چطوری قانون رنگ های دکوراسیون را در دکوراسیون منزل، پیاده سازی کنیم.  

بکارگیری رنگ مربوط به 60 درصد از دکوراسیون

همانطور که پیش تر گفتیم، رنگ اصلی، 60 درصد از فضای دکوراسیون شما را به خود اختصاص می‌دهد. مواردی که شامل این 60 درصد می‌شود، عبارت است از :

 • قطعات و سطوح بزرگ
 • دیوارها
 • قالیچه
 • کفپوش
 • فرش
 • مبلمان های بزرگ

پس همان رنگی که شما بیشتر از هر رنگ دیگری به آن علاقه دارید، باید بیشتر این موارد را پوشش دهد. اما گاهی اوقات ممکن است رنگی که به آن علاقه دارید، خیلی مناسب برای دیوارها و کفپوش نباشد. مانند رنگ طلایی که البته منزلتان را با دکوراسیون به رنگ طلایی می توانید بچینید ولی برای دیوارها مناسب نمی باشد. در چنین شرایطی بهتر است سایر وسایل بزرگ مانند مبلمان، پرده و کاناپه خود را به رنگ طلایی انتخاب کنید. مهم این است که هر بیننده ای در نگاه اول، متوجه رنگ اصلی و غالب بر دکوراسیون شما بشود.

قانون-60-رنگ-ها

به کارگیری رنگ مربوط به 30 درصد از دکوراسیون منزل

رنگ فرعی قرار است با قرار گرفتن در کنار رنگ اصلی، جذابیت و زیبایی منحصر به فردی را به منزل شما ببخشد. بهتر است از این رنگ در موارد زیر استفاده کنید:

فراموش نکنید این رنگ، رنگ اصلی را حمایت می‌کند. بنابراین اگر به فضای آرام بخش علاقه دارید، برای رنگ اصلی از تنالیته های هم خانواده و اگر به دنبال ایجاد یک کنتراست هستید، از رنگ های متضاد استفاده کنید.

قانون 30 رنگ ها

بکارگیری قانون 10 درصد مربوط به دکوراسیون منزل

خب استفاده از قانون 10 30 60 به به کارگیری رنگ شاخص در موارد زیر، به پایان می رسد. در حالت کلی این قانون اکسسوری های منزل را در بر می گیرد. مانند: 

 • آباژور 
 • شمعدان
 • گلدان
 • کوسن ها
 • اثرهنری
 • وسایل دکوارتیو و سایر اکسسوری های منزل
اکسسوری برای قانون 10 30 60
بهترین ترکیب رنگ ها براساس قانون 10 30 60

پیشنهاد مشاوران کاخ عروس : توجه  ( به ترتیب رنگ اول، رنگ غالب؛ رنگ دوم، رنگ فرعی و رنگ سوم همان رنگ شاخص است)

 1. ترکیب رنگ آبی تیره + قهوه ای + سفید یا کرم
 2. ترکیب رنگ سبز + سفید + سیاده
 3. ترکیب رنگ خاکستری + سفید + زرد
 4. ترکیب رنگ سفید + خاکستری + قرمز
 5. ترکیب رنگ هلویی + زرد + قهوه ای
 6. ترکیب رنگ آبی + صورتی + سفید
 7. ترکیب رنگ طلایی + قهوه ای تیره + سیاه
 8. ترکیب رنگ بنفش کم رنگ + سفید + آبی تیره

سخن آخر 

شاید بارها و بارها، قانون 10 30 60 را شنیده اید اما هنوز تصمیمی برای اجرا و پیاده سازی این قانون در منزل نگرفته باشید. اما الان با خواندن این مطلب وقت آن رسیده است که نگاهی به اطرافتان بیندازید و به این فکرکنید که چطوری وسایل و دکوراسیون منزل خود را طبق این قانون تغییر دهید چراکه همه ما از تاثیر رنگ دکوراسیون داخلی خانه مطلع هستیم. شاید مجبور به خرید یک سری وسایل جدید شوید و یا کمی از وسایل غیرضروری را که تناسب رنگ ها را از بین می برد، از دکوراسیون منزل تان حذف کنید. در هر صورت اولین گام هر تغییر، تصمیم است. امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کنیم تا بهترین تصمیم را بگیرید.

سوالات متداول درباره ی قانون 10 30 60

منظور از قانون 110 درصد چیست؟

با توجه به این قانون شما می توانید 60 درصد را به رنگ اصلی، 30 درصد را به رنگ فرعی انتخاب کنید. اما به جای استفاده از یک رنگ برای 10 درصد باقی مانده، باید از دو رنگ به میزان 10 درصد در دکوراسیون منزل استفاده کنید.

منظور از شکستن قانون 10 30 60 چیست؟

طبیعی است که همه افراد برای طراحی دکوراسیون خود از این قانون پیروی نمی‌کنند. به همین دلیل تنها کافی است با بکارگیری خلاقیت و سلیقه شخصی خود، این قانون را به صورتی که خودتان می پسندید، تغییر دهید.

چه فرمول های دیگری به عنوان قانون رنگ های دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد؟

قانون 60 30 10 10، 40 30 20 10 ، 45 25 15 10 10  و 75 15 10 همگی مربوط به ترکیب رنگی دکوراسیون منزل است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...