راهنمای خرید عروسی

چگونه فلز برنج را بشناسیم؟ و چه فوایدی برای بدن انسان دارد؟

شناسایی فلز برنج

شیوه های شناسایی فلز برنج 

برای شناسایی فلز برنج بهتر است بدانید که آن نوعی آلیاژ می باشد و در زبان انگلیسی به آن Brassمی گویند. این نوع آلیاژ از ترکیب دو آلیاژ دیگر به نام مس و روی تشکیل شده است.ترکیب آلیاژ برنج با سایر عناصر منجر به ساخت برنز می شود. برای مثال،برنز فسفر دار،برنز قلع دار و… .هرچه درصد آلیاژ روی بیشتر باشد در برنج رنگ آن نیز تغییر می کند. برنج ها دوام زیادی دارند و در برابر چکش خوری بسیار مقاوم تر از مس و روی می باشند.

فلز برنج را چ.نه تشخیص دهیم

خواص فلز برنج برای بدن

آلیاژ برنج خواص بسیار زیادی دارد و جالب است بدانید که این خواص فوایدی برای بدن انسان نیز دارد. یکی از مهم ترین فواید برنج برای بدن ،مقابله با بعضی از بیماری ها است. فلز برنج خاصیت ضد میکروبی دارد و برای رفع بیماری های گوارشی است. با استفاده از ظروف برنجی می توانید از این خواص فلز برنج بهرمند شوید. همچنین صرف غذا در این ظروف برنجی باعث جلوگیری از زخم های ایجاد شده روی بدن می شود. اگر در جایی از بدنتان زخمی ایجاد شده باشد نیز با استفاده از ظروف برنجی می توانید به بهبود یافتن این زخم ها  کمک کنید. غذا خوردن در ظروف برنجی باعث جلوگیری از کم اشتها شدن نیز می شود.

شناسایی فلز برنج و فواید آن برای بدن

شناسایی فلز برنج و فواید آن برای بدن

در کل می توان فواید فغلز برنج را به صورت زیر خلاصه کرد 

 • تقویت سیستم گوارشی
 • جبران کمبود یون مس در بدن
 • بهبود حس چشایی و بویایی
 • نگه‌داری کامل از یون‌ها و مواد مفید غذایی
 • افزایش هموگلوبین در خون و پیشگیری از کم‌خونی
 • باعث بهبود و رفع مشکل های ایجاد شده به علت کمبود مس در بدن
 • بهبود وضعیت پوست بدن و جلوگیری از بروز خارش‌ها و حساسیت‌های پوستی
 • در صورتی که از ظروف برنجی استفاده کنید در هنگام غروب یا هر محیطی که تاریک باشد دچار اختلال دید نخواهید شد.

شناسایی فلز برنج ( چگونه آن را تشخیص دهیم؟ )

فلز برنج خاصیت ضد میکروبی دارد،همچنین فلز برنج به علت اینکه دیرتر اکسید می شود در برابر کدر و لکه دار شدن شدن مقاوم می باشد.به همین خاطر از برنج به عنوان دستگیره و دیگرفلزات در بیمارستان استفاده می شود.فلز برنج مورد تائید طب سنتی می باشد و بیشتر در ساخت قاشق،کتری،قوری،ظروف،آینه و شمعدان و دیگر… مورد استفاده قرار می گیرد. این آلیاژ به علت خاصیت آکوستیکی که دارد در ساز های موسیقی هم کاربرد دارد.همچنین برنج دارای اصطکاک کمی می باشد و برای مغزی قفل نیز استفاده می شود. شما می توانید از سه روش برای تشخیص برنج از سایر فلزات استفاه کنید:

شناسایی فلز برنج از روی رنگ

شناسایی فلز برنج از طریق رنگ

شناسایی فلز برنج از طریق رنگ

برای این کار لازم است که روی سطح ظرف یا وسیله برنجی خود را به خوبی تمیز کنید تا لکه یا آلودگی روی سطح آن نباشد.سپس وسیله برنجی را در مقابل تابش مستقیم نور قرار دهید. بعد از آن با رویت رنگ زرد یا طیفی مایل به رنگ زرد می توانید بفهمید که جنس این فلز برنج می باشد.برنج هایی که دارای مقدار زیادی از مس باشند رنگ آن ها نیز کمی مایل به رنگ مس یعنی نارنجی-قهوه ای می باشد.

تشخیص برنج با آزمون سختی

روش دیگر برای تشخیص فلز برنج از سایر فلزات آزمون سختی می باشد. در این آزمون شما باید به فلز ضربه بزنید.با اینکه فلز برنج تشکیل شده از روی و مس می باشد ولی سختی آن بیشتر از مس هست.

شناخت برنج با صدا

در این روش نیز همانند روش قبلی به فلز ضربه بزنید و به صدای آن توجه کنید. در صورتی که صدای ضعیفی به گوش تان رسید مشخص است که فلز برنج نمی باشد زیرا یکی از خواص و ویژگی های آلیاژ برنج سختی و مقاومت آن است و بعد از وارد شدن ضربه به آن صدای بلندی تولید می شود.

کاربرد فلز برنج 

برنج یکی از پرکاربرد‌ترین نوع مواد در صنعت است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین کاربرد‌های فلز برنج می‌پردازیم:

 • استفاده در دکوراسیون داخلی: به سبب درخشانی و رنگ زیبایی فلز برنج ( در شیرآلات و دستگیره‌های درب و ست آینه و شمعدان عروس)
 • استفاده در ساز‌های موسیقی: به علت خاصیت صداسازی برنج
 • استفاده در دستگیره‌ها و مکان‌های مستعد آلودگی: به علت وجود مس، این آلیاژ خاصیت ضد میکروب دارد.
 • استفاده در انواع ظروف برنجی: طب سنتی ایرانی این فلز را به خاطر ویژگی‌های موثر بر سلامتی‌ گزینه‌ی مناسبی برای تولید انواع ظروف برنجی ایرانی می‌داند.
 • استفاده در ساخت زیور آلات برنجی: رنگ طلایی و درخشان این آلیاژ، قیمت پایین و چکش خواری سبب این استفاده می‌شود.
شناسایی فلز برنج

آینه و شمعدان فلز برنج

برخی از اشیاء دیگری که در آنها از فلز استفاده شده عبارت‌اند از…

پنجره‌های مشبک سازی شده- جواهر آلات- سخت افزار‌های ردیابی- مدال‌های ورزشی- بدنه‌ی خودکار‌ها- لوازم آرایشی- اجزا و چرخ‌دنده‌های ساعت- کنتور‌های برق- لوله‌ها و موتور‌های دریایی و…

مطالب پیشنهادی 

قلم زنی چیست؟ روش های تشخیص قلم زنی خوب (مرغوب)

راه تشخیص برنز و برنج اصلی|چه آینه شمعدونی بخرم که اصل باشه؟

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.