خانه داری, راهنمای خرید عروسی

چگونه مس را از دیگر فلزات تشخیص بدهیم؟

چگونه مس را از برنج تشخیص دهیم

اکثرا ما چند دفعه ای قصد خرید یا تهییه ظروف و وسایل مسی را کرده ایم. ولی هربار به علت عدم گاهی و شناخت مس از دیگر فلزات دچار تردید شده ایم.زیرا امروزه افرادی متقلب و سودجو اجناس دیگری به جای مس به مردم می فروشند. در صورتی که علم و شناخت کافی برای تشخیص آن را نداشته باشید طعمه این افراد سودجو خواهید شد.برای اینکه راحت تر مس را تشخیص دهید لازم است انواع آن را نیز بشناسید.ظروف ،شمعدان و وسایل مسی در سه دسته ،ظروف ماشینی،نیمه ماشینی و چکش کاری شده قرار می گیرند.که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

چگونه مس را تشخیص دهیم

ظروف ماشینی مسی:

همانطور که از نامش پیداست این ظروف کاملا توسط دستگاه و ماشین آلات بدون دخالت انسان ساخته شده اند. روی بدنه این ظروف خطوطی به صورت افقی و یک دست قرار دارد.این ظروف مسی با اینکه تماما از مس ساخته شده ولی نسبت به ظروف چکشی شده ارزان قیمت تر است.

ظروف نیمه ماشینی مسی:

این دسته از ظروف مسی با استفاده از ماشین آلات مخصوص خم کاری شده اند. سپس توسط مسگران چکش کاری می شوند.قیمت این ظروف از ظروف ماشینی بیشتر و از ظروف چکش کاری شده نیز ارزان تر می باشد.

ظروف مسی تمام چکش کاری شده

ظروف مسی تمام چکشی شده ابتدا با استفاده از قالب شکل می گیرند. بعد از آن توسط مسگران ایرانی چکش کاری می شوند.این نوع ظروف به علت وقت و انرژی صرف شده ،از دو مدل قبلی گران تر می باشد.همچنین یکی از دلایلی که باعث تفاوت قیمت این ظروف شده ظرافت در چکش کاری شدن آن ها است.ظروفی که چکش کاری آن ها بیشتر، یک اندازه و یک دست باشد نشان دهنده کیفیت بالای آن است. و از قیمت بالاتری برخوردار است.بهترین روش تشخیص این ظروف مشاهده لحیم های برنجی و زرد رنگ کناره ظرف می باشد.

تشخیص مس از برنج

تشخیص دادن برنج از مس زیاد سخت نیست.اما درصورتی که برنج دارای مقدار زیادی مس باشد تشخیص آن سخت می شود.از آنجایی که مس فلزی خاص و منحصر به فرد می باشد پس هر چیزی که از مس ساخته شود خواص آن را حفظ می کند.

آلیاژ برنج از فلزاتی مانند مس،روی و…ساخته شده است.پس نمی توان روش خاص و واحدی برای تشخیص برنج مشخص کرد زیرا در برنج صدها ترکیب متفاوت وجود دارد.بعضا می توان از روی رنگ ،برنج و مس را به راحتی از هم تشخیص داد. در صورتی که از روی رنگ هم قادر به تشخیص این دو فلز نبودید .ما در این مقاله روش های دیگری برای شناسایی این دو فلز به شما ارائه می دهیم.

تشخیص مس با رنگ

برای این کار ابتدا فلز را به خوبی تمیزی کنید تا آلودگی روی آن نماند. سپس فلز را در مقابل یک نور مستقیم قرار دهید .فلز مس یم فلز خالص می باشد و رنگ آن قرمز مایل به قهوه ای است.رنگ برنج به صورت زنجیره ای از رنگ های زرد است.برنج معمولا از ترکیب روی و مس ساخته می شود.هرچه که نسبت ترکیب این فلزات کم و زیاد باشد رنگ آنها نیز تغییر می کند.ولی رایج ترین رنگ برنج ،رنگ زرد یا زرد قهوای می باشد.فلزاتی که دارای این رنگ می باشند معمولا در ساخت قطعات ماشین به کار می روند.

فلز هایی دارای رنگ سبز و زرد ، ولی بیشتر متمایل به رنگ زرد،معمولا به نام فلز طلایی شناخته می شوند.این نوع آلیاژ طلایی اکثرا در تولید مهمات و دکوراسیون داخلی کاربرد دارند.

گاهی برنج دارای مقدار زیادی از آلیاژ مس می باشد و این مقدار به 85 درصد می رسد.برنجی که با 85 درصد از مس ساخته شده ،دارای رنگ نارنجی ، قرمز یا قرمز متمایل به قهوه ای می باشد.از برنج حاصل شده با این مقدار از مس معمولا برای ساخت جواهرات ، دکوراسیون و لوله استفاده می کنند.از آنجایی که دوز مس این برنجی زیاد است طبیعی است که در تشخیص آن دچار مشکلی می شوید.در نگاه اول با تشخیص اینکه رنگ نارنجی،زرد و طلایی باشد.می توان به برنج بودن فلز مورد نظر پی برد.

در صورتی که رنگ برنج طلایی روشن،زرد مایل به سفید یا خاکستری باشد.یعنی درصد بالایی ازوسیله برنجی را رویی تشکیل داده است.لازم به ذکر است که این نوع برنج کمتر به چشم می خورد و بیشتر در ساخت جواهرات استفاده می شود.

اگر با تفکیک رنگ نتوانستید جنس فلز را تشخیص دهید. می توانید با آزمون سخت، وسیله برنجی را از مسی تشخیص دهید.برای این کار کافی است به فلز ضربه وارد کنید. اگر فلز سخت بود یعنی جنس آن برنج است در غیر این صورت مس می باشد.

2 نظر در “چگونه مس را از دیگر فلزات تشخیص بدهیم؟

  1. خرچنگ مُردابی گفت:

    انصافاًگردآوردنده یابایدبگم محقق خودشم بااین روش که گفته میتونه تشخیص بده…؟؟؟بنظرم زحماتش دراین راستا بیهوده بوده چون بایدخودش روجای کسی قراربده که دراین زمینه هیچ اطلاعاتی نداره وتازه میخادمس وروی وبرنج روازهم وازتقلبی تشخیص بده…

    1. تولیدی کاخ عروس گفت:

      با سلام ممنون از اینکه با دقت مطالعه کردید . ما در تهیه این مقاله از زبان تولید کننده نوشتیم و این طبق فرمایش شما ضعف محسوب میشه و سعی میکنیم اصلاح کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.