تشخیص مس از دیگر فلزات

اکثرا ما چند دفعه ای قصد خرید یا تهیه ظروف و وسایل مسی را کرده ایم. ولی هربار به علت عدم آگاهی و تشخیص مس از دیگر فلزات دچار تردید شده ایم. زیرا امروزه افرادی متقلب و سودجو اجناس دیگری به جای مس به مردم می فروشند. در صورتی که علم و شناخت کافی برای تشخیص فلز مس را نداشته باشید طعمه این افراد سودجو خواهید شد. در ادامه با کاخ عروس همراه شوید تا با فلز مس آشنا شده و روش های تشخیص مس و انواع آن را بشناسید.

فهرست مطالب

فلز مس چیست؟

کاربردهای فلز مس بسیار متنوع و زیاد است. این عنصر قدمتی به طول تاریخ بشر دارد. مس همواره یکی از مهمترین مواد بوده و امروزه یکی از پرکارترین فلزات غیرآهنی سنگین می باشد. مس خالص بدلیل ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و بخصوص رسانایی الکتریکی (که تنها نقره از آهن رساناتر است)، چکش خواری بالا و در نتیجه قابلیت بالای کار بر روی آن و مقاومت در برابر خوردگی کاربرد وسیعی دارد. کانه های ترکیبات مس با رنگهای روشن بخصوص قرمز، سبز و آبی مشخص می شوند.

انواع ظروف مسی را بشناسید

برای اینکه راحت تر مس را تشخیص دهید لازم است انواع آن را نیز بشناسید. ظروف،شمعدان و وسایل مسی در سه دسته ،ظروف ماشینی،نیمه ماشینی و چکش کاری شده قرار می گیرند که هرکدام  ویژگی های خاص خود را دارند و بنا بر آن ویژگی ها شناسایی می شوند در ادامه با محتوانویسان کاخ عروس همراه باشید تا به توضیح هر کدام بپردازیم.

ظروف ماشینی مسی

همانطور که از نامش پیداست این ظروف کاملا توسط دستگاه و ماشین آلات بدون دخالت انسان ساخته شده اند. روی بدنه این ظروف خطوطی به صورت افقی و یک دست قرار دارد.این ظروف مسی با اینکه تماما از مس ساخته شده ولی نسبت به ظروف چکشی شده ارزان قیمت تر است.

ظروف مسی ماشینی

ظروف مسی چکش کاری شده

ظروف مسی تمام چکشی شده ابتدا با استفاده از قالب شکل می گیرند. بعد از آن توسط مسگران ایرانی چکش کاری می شوند.این نوع ظروف به علت وقت و انرژی صرف شده ،از دو مدل دیگر گران تر می باشد. یکی از دلایلی که باعث تفاوت قیمت این ظروف شده ظرافت در چکش کاری آنها است.

ظروف مسی چکش کاری

ظروف نیمه ماشینی مسی

این دسته از ظروف مسی با استفاده از ماشین آلات مخصوص خم کاری شده اند. سپس توسط مسگران چکش کاری می شوند.قیمت این ظروف از ظروف ماشینی بیشتر و از ظروف چکش کاری شده نیز ارزان تر می باشد. این ظروف های مسی نیمه ماشینی طرفداران ثابت خود را دارد.

ظروف مسی نیمه ماشینی

روش تشخیص مس از دیگر فلزات

برای پاسخ به سوال پر تکرار چگونه مس را تشخیص دهیم ؟ تشخیص مس از دیگر فلزات کار سختی نیست به همین دلیل ما در این قسمت ساده ترین روش ها را به شما معرفی میکنیم. تا بتوانید مس اصل را با راه حل هایی آسان همانند تشخیص مس با آهنربا و تشخیص وزن و رنگ آن را یاد بگیرید.

روش تشخیص مس از فلز برنج

تشخیص دادن برنج از مس زیاد سخت نیست اما درصورتی که برنج دارای مقدار زیادی مس باشد تشخیص آن سخت می شود. از آنجایی که مس فلزی خاص و منحصر به فرد می باشد پس هر چیزی که از مس ساخته شود خواص آن را حفظ می کند. فلز برنج از فلزاتی مانند مس،روی و…ساخته شده است. پس نمی توان روش خاص و واحدی برای تشخیص برنج مشخص کرد زیرا در برنج صدها ترکیب متفاوت وجود دارد. بعضا می توان از روی رنگ ،برنج و مس را به راحتی از هم تشخیص داد. در صورتی که از روی رنگ هم قادر به تشخیص مس اصل از فلز برنج نبودید ما در این مقاله روش های دیگری برای شناسایی این دو فلز به شما ارائه می دهیم.

راه تشخیص مس از برنج با رنگ

  • برای این کار ابتدا فلز را به خوبی تمیزی کنید تا آلودگی روی آن نماند. سپس فلز را در مقابل یک نور مستقیم قرار دهید .فلز مس یک فلز خالص می باشد و رنگ آن قرمز مایل به قهوه ای است.رنگ برنج به صورت زنجیره ای از رنگ های زرد است. برنج معمولا از ترکیب روی و مس ساخته می شود. هرچه که نسبت ترکیب این فلزات کم و زیاد باشد رنگ آنها نیز تغییر می کند. ولی رایج ترین رنگ برنج ،رنگ زرد یا زرد قهوای می باشد. فلزاتی که دارای این رنگ می باشند معمولا در ساخت قطعات ماشین به کار می روند.

تشخیص مس از برنج از روی رنگ

نکته: گاهی برنج دارای مقدار زیادی از آلیاژ مس می باشد و این مقدار به 85 درصد می رسد.برنجی که با 85 درصد از مس ساخته شده ،دارای رنگ نارنجی ، قرمز یا قرمز متمایل به قهوه ای می باشد.از برنج حاصل شده با این مقدار از مس معمولا برای ساخت جواهرات ، دکوراسیون و لوله استفاده می کنند.از آنجایی که دوز مس این برنجی زیاد است طبیعی است که در تشخیص آن دچار مشکلی می شوید.

تشخیص ظروف مسی مرغوب از روی ورق مسی

هنگام ساخت ظروف مسی، بعضی از ورق‌ های مس ایراداتی در خودشان دارند. یکی از مهم‌ترین ایرادات، پوسته بودن ورق مس است. ظروف مسی اصل و باکیفیت نباید پوسته‌پوسته شده باشند و باید کاملاً صاف، هموار و بدون هیچ‌گونه فرورفتگی و خوردگی و خراش باشند. ممکن است فشار قلم و چکش یا نازک بودن ورقه مس، در برخی از ظروف مسی قلم‌زنی شده ، باعث سوراخ شدن ظرف شده باشد. پس ظروف مسی را کاملاً نگاه کنید تا روی آن‌ها هیچگونه سوراخی نباشد.

تشخیص مس از روی ورق مسی

نوع قالب بندی و لبه های ظرف در تشخیص ظروف مسی اصل

دیگر روش نحوه ی تشخیص مس قالب بندی آن است. ظروف مسی اصل و با کیفیت به‌ نوعی قالب‌ گیری می‌شوند که هر مدل از ظروف مسی، دارای یک اندازه هستند و حتی 1 میل هم تفاوت اندازه ندارند. به عبارتی جای دسته‌ ها به‌ صورت اصولی روی ظروف قرارگرفته است و دسته‌ ها به محکم‌ ترین شکل روی ظروف مسی نصب ‌شده‌اند. همچنین درب ظروف مسی خصوصاً ظروف پخت‌ و پز هم به‌ صورت اصولی و به ‌راحتی در محلش قرار میگیرد. از دیگر راه‌های تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل، مشاهده لبه‌ها است. بعضی از ظروف مسی لبه‌ های خمکاری شده دارند مثل لبه‌ های قابلمه‌ ها، ماهیتابه‌ ها، لیوان مسی و … . خم‌کاری ظروف مسی اصل و باکیفیت باید کاملاً صاف و یکدست باشد. خمکاری لبه‌ های ظروف به دو دلیل باید یکدست و بدون ایراد باشند؛ یکی به خاطر اینکه هنگام شست‌ و شو به دست آسیب نرسانند و دوم اینکه مواد غذایی بینشان باقی نماند.

 

چگونه مس را از برنج تشخیص دهیم

تشخیص ظروف مسی مرغوب با آهن ربا

یکی از آسان ترین و سریع ترین روش ها تشخیص مس با آهن ربا است.خب سوال اینجاست که آیا آهن ربا به ظروف مسی می چسبد؟ اگر آهنربا ظرف را جذب کند، ظرف شما یک ظرف آهنی با رنگ مسی است. گاهی اوقات ممکن است در، دسته یا پایه‌ های ظرف مسی، آهنی باشد که با استفاده از آهن ربا می‌شود این موضوع را تشخیص داد. مس اصل، آهن ربا را به خود جذب نمی کند. اگر هنگام نزدیک کردن آهن ربا به ظروف مسی، آهن ربا به ظرف چسبید، یقین کنید که مس تقلبی است.

تشخیص مس با آهنربا

تشخیص آینه شمعدان مسی اصل از روی وزن

 روش تشخیص آینه شمعدان مس اصل از تقلبی، توجه به‌ تناسب حجم به وزن ظرف است.  ظروف مسی وزن بالاتری نسبت به بقیه‌ی فلزات مخصوصاً برنج و آهن دارند امروزه بخاطر قیمت بالای مس، ظروف مسی را سبک‌ تر می‌ سازند اما با این‌ وجود، بازهم وزن ظروف مسی نسبت به بقیه فلزاتی که در ظروف مسی تقلبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیشتر است. 

تشخیص مس از روی وزن

سوالات متداول درباره ی روش های تشخیص مس از دیگر فلزات

مهمترین موارد مصرف مس چیست؟
 
بالاترین موارد مصرف فلز مس در صنایع برق و الکترونیک (حدود ۴۶ درصد) است.
مهمترین ویژگی های فلز مس چیست؟
 
مس خالص، نرم و چکش خوار است بخشی از آن که در برابر هوای آزاد قرار دارد به رنگ قرمز مایل به نارنجی است.

چگونه می توان ظروف مسی خالص را تشخیص داد؟

کافیست ظروف مسی خود را با مخلوطی از نمک یددار (نمک سفره) و سرکه تمیز کنید. اگر پس از تمیز کردن رنگ ظرف، به رنگ قهوه ای مایل به قرمز دربیاید، در واقع مس به شکل قابل توجهی خالص است.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه

اطلاعیه مهم پایان سال

با آرزوی ایامی خوش برای شما با توجه به تعطیلی تیپاکس سفارشات از بیستم فروردین به بعد ارسال خواهد شد

ضمنا با توجه به نوسان تمامی قیمتهای سایت تا بروزرسانی کامل نامعتبر هست

لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید.

با تشکر       تیم فروش کاخ عروس

1401/12/27